//منبت کاری؛ هنر کنده کاری روی چوب

منبت کاری؛ هنر کنده کاری روی چوب

منبت کاری روی چوب را هنر ایجاد طرح ‌ها و نقش‌های مفصل، همراه با خلل و فرج و فرو رفتگی و برجستگی که با اجرای دقیق از لحاظ رعایت تناسبات، تقارنها و تعادل ‌ها همراه است، دانسته اند. منبت کاری که هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب، بر اساس نقشه ای دقیق، یکی از هنرهای با سابقه و قدیمی مرتبط با چوب و حتی هنرهای صنایع ایران است. بنا به اسناد و مدارك موجود، منبت کاری در ایران متکی به سابقه ای بیش از ۱۵۰۰ سال است و حتی عده ای از محققان به صراحت اظهار کرده اند که این هنر قبل از دوره‌ی ساسانیان در ایران رواج داشته است، گو اینکه قدیمی ترین اثر منبت موجود که به مسجد جامع عتیق شیراز تعلق دارد و یک لنگه در چوبی منبت کاری شده است، به نیمه‌ی اول قرن سوم ه.ق تعلق دارد و در حال حاضر اثری قدیمی تر از آن در دسترس نیست. هنر منبت کاری که از آغاز تا به امروزه فراز و فرودهای متعددی داشته است، هنری است که پرداختن و موفقیت در آن به صبر و حوصله، مهارت و هنر سرشار نیاز دارد و هنرمندان منبت کار، پیوسته تلاش و کوشش داشته اند تا این هنر و دقایق و ظرایف آن را پاس دارند. مواد اولیه‌ی مورد استفاده‌ی منبت کاران شامل برخی از انواع چوب نظیر گردو، گلابی، فوفل و نارنج و مواد کمکی نظیر لاک الکل، سریشم سرد، روغن بزرک و لاک‌های سلولزی است. ابزار کار مورد استفاده در این هنر نیز شامل انواع ارّه، سوهان، چکش، رنده، پرگار گونیا و مغار است.

هنر منبت کاری

هنر منبت کاری

مهمترین مراکز منبت کاری ایران شهرهای آباده و گلپایگان است که از دیرباز به واسطه‌ی هنر منبت کاری شهره بوده اند ولی طی دهه‌های اخیر شهرهای رشت، ارومیه، تهران، اراک، اصفهان، تویسرکان، و جوکار ملایر نیز به مراتب بیش از گذشته در زمینه‌ی هنر منبت کاری مطرح شده اند و هنرمندان ساکن در مناطق مذکور آثار بسیار جالب و ارزنده ای را تولید و عرضه کرده اند.

فرآورده‌های تولیدی شامل انواع قاب عکس، قاب آیینه، جعبه‌ی قاشق و چنگال، سرویس‌های رومیزی، انواع ظروف، انواع میز و مجسمه‌های گوناگون است.

 

۱۳۹۷-۱۲-۱ ۰۰:۱۳:۴۴ +۰۳:۳۰
FORGOT PASSWORD ?
Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
We do not share your personal details with anyone.
X