طراحی غرفه نمایشگاهی

نکات مهم در طراحی غرفه نمایشگاهی

طراحی غرفه نمایشگاهی نیازمند رعایت نکات و قوانینی می باشند که در صورت نادیده گرفته شدن مشکلاتی را در نتیجه کار ایجاد می کند که با توجه به زمان کوتاه برگزاری نمایشگاه مانع از رسیدن به نتیجه مطلوب و مورد نظر شرکت ها می گردد. در اینجا سعی گردیده است به برخی نکات مهمی که در طراحی غرفه باید رعایت شوند اشاره گردد.

stall design

طراحی غرفه ها در یک نمایشگاه بر تصویر کلی که از آن نماشگاه در ذهن بازدید کنندگان نقش می بندد تاثیر مستقیم دارد. امروزه تکنولوژی های جدید شیوه جدیدی را برای معرفی محصولات و خدمات شرکت ها ایجاد کرده اند و طراحی غرفه ها را به یک فرآیند هنری تبدیل نموده اند، با توجه به این امر که تجارت خود می تواند شاخه ای از هنر محسوب گردد اهمیت این موضوع بیش از پیش نمایان می شود. شیوه ارائه و معرفی محصولات و خدمات به مشتری های بالقوه موضوعی است که امروزه به عنوان یک عنوان درسی در بسیاری از دانشکده ها تدریس می شود و کتاب هایی در این موضوع نگاشته شده اند. برای معرفی محصولات و خدمات به شکلی تاثیر گذار مطمئنا به هنری نیاز است که بتواند از غرفه نمایشگاهی یک گالری زیبا و تاثیر گذار بسازد. از اوایل قرن بیستم نمایشگاه ها به مهمترین تجمع های تجاری برای معرفی محصولات و خدمات تبدیل شدند. بهترین و به روزترین اختراعات و محصولات در زمینه های مختلف در نمایشگاه ها به نمایش در می آیند و به مردم معرفی می شوند. اما از اواسط دهه ۷۰ بود که نمایشگاه ها موفق شدند بازدید کننده های زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جلب کنند، اگرچه تعداد زیادی از این بازدیدکنندگان ممکن است حتی تصمیمی برای خرید نداشته باشند و تنها با توجه به شیوه برگزاری نمایشگاه ها و جذابیت های خاص آن جذب این رخدادها و همایش های ملی یا بین المللی می شوند. به این ترتیب طراحی زیبا و جذاب غرفه ها و نمایش و معرفی مناسب کالا و خدمات می تواند تاثیر به سزایی در جذب بازدید کننده ها داشته باشد.

exhibition stand

گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین ارائه دهنده مشاوره و اجرای دکوراسیون داخلی و اداری

برای شرکت ها این موضوع که بازدید کننده ها چه نظری درباره نمایشگاه و غرفه آن شرکت دارند بسیار مهم و حائز اهمیت است. امروزه این امکان برای شرکت ها فراهم شده است تا طرح های گوناگونی را برای غرفه مورد نظر خود ببینند و از بین آنها انتخاب مناسبی را صورت دهند. به این ترتیب طراحان برای جذب مشتری رقابت تنگاتنگی دارند. شرکت ها همواره سعی دارند از بهترین طراحان برای طراحی غرفه شان استفاده نمایند تا بیشترین تاثیر گذاری را بر مشتری ها ایجاد نمایند. یک طراحی خوب و تاثیر گذار خود را در شیوه نورپردازی، شکل و ساختار غرفه و جذابیت های بصری نشان می دهد. برای یک طراحی مناسب لازم است طراح در ابتدا تصویر کاملی از موضوع نمایشگاه و محصولات و خدماتی که قرار است در این غرفه معرفی گردند در ذهن داشته باشد.

از مهمترین مسائل در طراحی غرفه نورپردازی است. امروزه شیوه های گوناگونی از نورپردازی در دسترس طراحان قرار گرفته اند و امکان انتخاب خوبی را برای آنها بوجود آورده اند.  نورپردازی از آن جهت حائز اهمیت است که می توان از آن به عنوان اولین چیزی که توجه بازدید کننده ها را جلب می کند و بر جذابیت غرفه می افزاید یاد کرد. میزان نور مورد استفاده در غرفه را می توان با توجه به محصول مورد نظر و خدماتی که ارائه می شود تنظیم نمود.

طراحی های گرافیکی خاص می تواند شکل خاطره انگیز و جذابی را برای غرفه نمایشگاهی ایجاد نماید. طرح های خاصی چون طاق های حلالی، شکل موجی و غیره می توانند در جذب مشتری ها موثر باشند. نوع طراحی غرفه نمایشگاهی در دنیای امروز می تواند به مانند نمک و چاشنی عمل کند که به جذابیت غرفه می افزاید و در معرفی محصولات و خدمات به صاحبین شرکت ها و کارخانه ها کمک می کند.

exhibition booth design

امکان دسترسی برای همه

شرکت ها در نمایشگاه های مختلف شرکت می کنند تا خدمات و محصولاتشان را به مشتری ها معرفی کنند و مشتری های جدیدی را جذب نمایند. نکته کلیدی در به حداکثر رساندن ظرفیت و تاثیر گذاری غرفه نمایشگاهی ارتقاء و آسان سازی آمد و رفت ها در داخل غرفه و همچنین شیوه ارائه اطلاعات مورد نیاز مشتری ها در مورد محصولات و خدمات است.

ما در یک جامعه سفارشی سازی شده زندگی می کنیم. به عبارت دیگر، دنیای ما برای افرادی ساخته شده است که می توانند بشنوند، ببینند، لمس کنند و به راحتی حرکت کنند. جامعه ما خود برای افرادی که از برخی از این نعمت ها محروم هستند بسیار محدود کننده است. بنابراین در طراحی غرفه های نمایشگاهی لازم است دقت لازم به عمل آید تا غرفه به گونه ای طراحی گردد که برای پذیرایی از همه مشتری های احتمالی و بالقوه آماده باشد و مانعی را بر سر راه آنها ایجاد نکند.

 

گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین ارائه دهنده مشاوره و اجرای دکوراسیون داخلی و اداری

مهارت های ما در گروه طراحی و دکوراسیون ایران آذین

رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می کنیم

100

اجرای دکوراسیون

100

طراحی

100

ایده پردازی

نظرتان را بنویسید